Na rok 2010
Rozvrh práce Ústavného súdu Slovenskej republiky
ROZVRH PRÁCE
ÚSTAVNÉHO SÚDU SLOVENSKEJ REPUBLIKY
na obdobie 1. 3. 2010 – 28. 2. 2011
schválený na zasadnutí pléna
Ústavného súdu Slovenskej republiky
konanom 17. februára 2010
Plénum Ústavného súdu Slovenskej republiky podľa čl. 131 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky dňa 17. februára 2010 schválilo tento
ROZVRH PRÁCE
ÚSTAVNÉHO SÚDU SLOVENSKEJ REPUBLIKY
na obdobie 1. 3. 2010 – 28. 2. 2011
Článok I
Účel a základné zásady
- Rozvrh práce určuje pravidlá rozdelenia práce na ústavnom súde na obdobie 1. 3. 2010 – 28. 2. 2011.
- Rozdelenie práce v rozhodovacej činnosti ústavného súdu sa riadi zásadou náhodilosti prideľovania vecí jednotlivým sudcom tak, aby sa dodržalo pravidlo ich rovnomerného zaťaženia; ďalej určuje pravidlá:
a) nahradenia sudcu spravodajcu alebo sudcu iba podľa § 5 ods. 5 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o ústavnom súde“), a v súlade s týmto Rozvrhom práce.
b) nezmeniteľnosťou sudcu spravodajcu a senátu, ktorým bola vec pridelená na prerokovanie a rozhodnutie, okrem prípadov, keď o zmene rozhodne plénum ústavného súdu.
- Ak je sudca po dobu dlhšiu než jeden mesiac neprítomný z iného dôvodu než z dôvodu riadnej dovolenky, prestávajú sa mu na pokyn predsedu ústavného súdu prideľovať veci. K tomuto opatreniu možno na pokyn predsedu ústavného súdu pristúpiť už po uplynutí dvoch týždňov neprítomnosti sudcu, pokiaľ je zrejmé, že sudca nebude z dôvodu choroby prítomný dlhšie než jeden mesiac.
- Ak trvá neprítomnosť sudcu dlhšie než tri mesiace, predseda ústavného súdu po prejednaní v pléne môže rozdeliť jeho neskončené veci medzi ostatných sudcov ústavného súdu; ak ide o naliehavé veci, predseda ústavného súdu môže k tomuto opatreniu pristúpiť aj skôr.
Rozhodovacia činnosť
Článok II
Všeobecné ustanovenia
- Ústavný súd vykonáva svoju právomoc a pôsobnosť v pléne a v senátoch, ako aj sudcom spravodajcom alebo súdnym poradcom, ak to výslovne ustanovuje zákon o ústavnom súde.
- Plénum tvoria všetci sudcovia ústavného súdu.
- Ústavný súd má štyri senáty. Od 1. marca 2010 pracuje v zložení
3.1. prvý senát ústavného súdu Milan Ľalík - predseda senátu
Marianna Mochnáčová
Peter Brňák3.2.1 druhý senát ústavného súdu Juraj Horváth - predseda senátu
Sergej Kohut
Lajos Mészáros
Ivetta Macejková3.2.2 druhý senát ústavného súdu pri predkladaní pridelených vecí do senátu sudkyňou spravodajkyňou Ivettou Macejkovou pracuje senát v zložení: Juraj Horváth - predseda senátu
Sergej Kohut
Ivetta Macejková3.3 tretí senát ústavného súdu Ján Auxt - predseda senátu
Ľubomír Dobrík
Rudolf Tkáčik3.4. štvrtý senát ústavného súdu Ján Luby - predseda senátu
Ľumila Gajdošíková
Ladislav Orosz - V dňoch pracovného pokoja, počas štátnych sviatkov a súdnych prázdnin sa na zabezpečenie úloh vyplývajúcich z právomocí ústavného súdu podľa § 14 ods. 4 a § 74e ods. 2 a ods. 3 zákona o ústavnom súde určuje dosiahnuteľnosť najmenej deviatich sudcov ústavného súdu vrátane predsedu alebo podpredsedu.
Článok III
- Predseda ústavného súdu podľa § 5 ods. 5 zákona o ústavnom súde týmto určuje dočasné zastúpenie neprítomného (čl. I body 3 a 4) alebo vylúčeného predsedu senátu alebo člena senátu podľa týchto kritérií:
a) ak ide o neprítomného alebo vylúčeného člena alebo predsedu
- prvého senátu, zastupuje ho predseda alebo sudca štvrtého senátu,
- druhého senátu, zastupuje ho predseda alebo sudca prvého senátu,
- tretieho senátu, zastupuje ho predseda alebo sudca druhého senátu,
- štvrtého senátu, zastupuje ho predseda alebo sudca tretieho senátu.
b) ak ide o neprítomného vekom staršieho sudcu, alebo ak bol z rozhodovania vylúčený vekom starší sudca, zastupuje ho vekom starší sudca určený podľa písmena a). Ak ide o neprítomného vekom mladšieho sudcu, alebo ak bol z rozhodovania vylúčený vekom mladší sudca, zastupuje ho vekom mladší sudca určený podľa písmena a).
- Ak bol z rozhodovania vylúčený sudca spravodajca, predseda ústavného súdu pridelí vec novému sudcovi spravodajcovi náhodným výberom.
- Ak nemožno o námietke zaujatosti rozhodnúť podľa čl. III ods. 1, rozhodne o tejto námietke senát v zložení, ktoré určí plénum Ústavného súdu Slovenskej republiky.
Článok IV
- O vylúčení sudcu pri rozhodovaní v senáte podľa § 28 ods. 2 zákona o ústavnom súde rozhoduje:
- druhý senát, ak ide o sudcov prvého senátu,
- tretí senát, ak ide o sudcov druhého senátu,
- štvrtý senát, ak ide o sudcov tretieho senátu,
- prvý senát, ak ide o sudcov štvrtého senátu.
- Ak bol z rozhodovania vylúčený sudca spravodajca, predseda ústavného súdu pridelí vec novému sudcovi spravodajcovi náhodným výberom.
- Ak nemožno o námietke zaujatosti rozhodnúť podľa čl. IV ods. 1, rozhodne o tejto námietke senát v zložení, ktoré určí plénum ústavného súdu.
- Ak nemožno o námietke zaujatosti rozhodnúť podľa čl. III ods. 1, rozhodne o tejto námietke senát v zložení, ktoré určí plénum Ústavného súdu Slovenskej republiky.
Článok V
Prideľovanie vecí v pléne
- Veci patriace do pôsobnosti pléna ústavného súdu sa prideľujú sudcom spravodajcom predsedom ústavného súdu náhodným spôsobom.
- V prípade pochybnosti, či vec patrí do pôsobnosti pléna, rozhodne o povaheveci na účely jej pridelenia predseda ústavného súdu. Jeho rozhodnutím v konaní o návrhu však nie je plénum viazané.
Článok VI
Prideľovanie vecí v senáte
- Veci patriace do pôsobnosti senátov ústavného súdu sa prideľujú sudcom spravodajcom predsedom ústavného súdu náhodným spôsobom.
- V prípade pochybnosti, či vec patrí do pôsobnosti senátu, rozhodne o povahe veci na účely jej pridelenia predseda ústavného súdu. Jeho rozhodnutím o povahe veci však nie je senát v konaní o návrhu viazaný.
Článok VII
- Plénum ústavného súdu môže so súhlasom sudcu rozhodnúť, že mu zníži počet prideľovaných vecí. V uznesení musí byť uvedená doba, na ktorú sa znižuje počet prideľovaných vecí, a dôvod zníženia.
- Predsedovi ústavného súdu sa v roku 2010 ako sudcovi spravodajcovi náhodným výberom prideľujú 2 veci mesačne vždy pri prvom prideľovaní došlých vecí na Ústavný súd Slovenskej republiky v danom mesiaci.
Článok VIII
Pojednávacie dni
- Pojednávacími dňami ústavného súdu sú spravidla pracovné dni.
- Verejné ústne pojednávania prvého senátu sa konajú v utorok a druhého senátu vo štvrtok párneho týždňa. Verejné ústne pojednávania tretieho senátu sa konajú v utorok a štvrtého senátu vo štvrtok nepárneho týždňa. Predseda senátu môže so súhlasom predsedu ústavného súdu nariadiť verejné pojednávanie aj na iný deň.
- Pojednávacími dňami pléna ústavného súdu sú stredy toho - ktorého týždňa.
- Neverejné zasadnutia pléna a senátov sa konajú podľa rozhodnutia ich predsedov.
Článok IX
Ostatná činnosť ústavného súdu
- Ústavný súd rozhoduje o svojich vnútorných pomeroch.
- Ústavný súd schvaľuje návrh svojho rozpočtu a záverečného účtu.
Článok X
Prechodné a záverečné ustanovenia
- Dňom zaradenia sudcu do senátu, je tento senát príslušný na prejednanie a rozhodnutie všetkých neskončených vecí tohto sudcu spravodajcu.
- Tento rozvrh práce nadobúda účinnosť dňom 1. marca 2010.
V Košiciach 17. februára 2010
Ivetta Macejková
predsedníčka Ústavného súdu
Slovenskej republiky