Deň Ústavy Slovenskej republiky je pre nás príležitosťou na komunikáciu s verejnosťou o ústave a ústavnosti
Deň Ústavy Slovenskej republiky je pre nás príležitosťou na komunikáciu s verejnosťou o ústave a ústavnosti
Ústava Slovenskej republiky bola prijatá pred 32 rokmi, keď Slovenská národná rada prijala 1. septembra 1992 zákon číslo 460/1992 Zb. Prvý september preto považujeme za významný historický moment – vznik právneho predpisu, ktorý položil základy, hodnoty a idey novodobej modernej Slovenskej republiky.
Ústavný súd Slovenskej republiky ako nezávislý súdny orgán ochrany ústavnosti chráni ústavnosť jednak komunikáciou s odbornou a laickou verejnosťou prostredníctvom konkrétnych rozhodnutí v rôznych konaniach zverejňovaných na webovom sídle a sociálnych sieťach ústavného súdu a jednak komunikáciou s vybranými cieľovými skupinami v rámci svojich ďalších aktivít.
Na jeseň sa na pôde ústavného súdu každoročne organizujú rôzne akcie, ktorých cieľom je priblížiť činnosť ústavného súdu verejnosti a zároveň upriamiť jej pozornosť na význam ústavy a ústavnosti.
Deň otvorených dverí Ústavného súdu Slovenskej republiky sa tento rok uskutoční 26. septembra. Pri tejto príležitosti Kancelária Ústavného súdu Slovenskej republiky vyhlásila pre žiakov základných škôl a pre študentov stredných škôl a gymnázií literárnu súťaž na tému: „Čo môžem urobiť spravodlivejší svet?“ a výtvarnú súťaž na tému: „Ústavný súd mojimi očami“ (Podrobnosti nájdete tu). Zároveň je vyhlásená súťaž pre vysokoškolákov, v rámci ktorej majú súťažiaci možnosť prezentovať svoje postrehy a názory formou eseje alebo odborného článku na tému: „Princíp prednosti práva Európskej únie – výhody a nevýhody“ (Podrobnosti nájdete tu.).
Okrem spomínaných aktivít prebieha počas celého roka v priestoroch ústavného súdu projekt „Ústava na každý deň“, ktorý ponúka žiakom a študentom jedinečnú príležitosť preniknúť do jadra súdneho systému a demokracie a oboznámiť sa s činnosťou ústavného súdu. Na základe diskusie so sudcami ústavného súdu nadobúdajú mladí ľudia osobnú skúsenosť, vedomosti a rozvíjajú svoje kritické uvažovanie. V rámci tohto projektu v rokoch 2023 – 2024 ústavný súd navštívilo 400 žiakov a študentov s pedagógmi.
„Mladí ľudia sú nesmierne vnímaví, rýchlo a kriticky vyhodnocujú všetky spoločenské zmeny, ktoré majú priamy dopad na ich budúcnosť. Vzdelávacie aktivity založené na kontakte žiakov a študentov s ústavným súdom, jeho činnosťou, so sudcami ústavného súdu a zamestnancami kancelárie ústavného súdu považujeme za nevyhnutné pri znovunadobudnutí dôvery v súdne inštitúcie a demokratický právny štát, ktorého základom je dodržiavanie ústavy a zákonov,“ uvádza predseda ústavného súdu Ivan Fiačan.
Sériu aktivít so zameraním na ústavu a ústavnosť 3. októbra zakončí medzinárodná vedecká konferencia s názvom: „Konanie o súlade právnych predpisov – návrhové oprávnenie a účinky rozhodnutí ústavného súdu - XIII. ústavné dni“ s akcentom na otázky časových účinkov derogačných nálezov ústavného súdu v konaní o súlade právnych predpisov a práva senátu ústavného súdu iniciovať konanie o súlade právnych predpisov. V rámci tematických okruhov budú odborníci zo Slovenska a zahraničia venovať svoju pozornosť aj téme kontroly ústavnosti.